Toyota Kata

„Wyobraź sobie, że masz sposób na zarządzanie, który budzi u wszystkich inicjatywę do ciągłej adaptacji doskonalenia i podtrzymywania rozwoju organizacji. Wyobraź sobie, że choć metoda ta jest inna niż obecna, nie jest trudna do zrozumienia.”

Mike Rother  ze wstępu do swojej książki Toyota Kata
Wydawnictwo Lean Enterprise Institute Polska 2011

Improvement Coaching Kata

Sprawna realizacja  stanów przyszłych  procesów i usług, zgodnie z potrzebą klienta przyszłości i strategią organizacji.

Szkolenie / projekt  ma na celu rozwój kompetencji  – zmianę sposobu zarządzania,  wprowadzenie niezwykle skutecznych narzędzi wsparcia managerów. Pozwalają one na  sprawne  ustalanie wyzwań (stanów przyszłych procesów, organizacji pracy, itd.)  oraz równie sprawne i skuteczne  prowadzenie działań rozwojowych. 

Krytyczne aspekty, na których opiera się ponadprzeciętna  efektywność i elastyczność Toyoty nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Za sprawą Mike Rothera stało się to możliwe. Możemy to wykorzystać w praktyce. Chodzi  o stosowanie w  codziennej pracy  wzorców  doskonalenia i interaktywnego rozwoju  / uczenia się,  jako modelu twórczego ustalania warunków docelowych – przyszłych stanów procesów i usług.  oraz odpowiednio zorganizowanego pokonywania przeszkód, poruszania się w określonym kierunku. Chodzi też o to aby praktykowanie nowych sposobów działania pozwoliło na ich głębokie utrwalenie, internalizację aby praktyki, postawy i zachowania przeszły w  nawyk, stały się naszym naturalnym działaniem, sposobem podejścia do problemów i wyzwań a w konsekwencji częścią kultury organizacji. 

 

Czego się nauczymy – zagadnienia szkolenia/warsztatu:

  1. Model doskonalenia wg Toyota Kata.
  2. Wyzwanie jako kierunek.
  3. Co może się zdarzyć na drodze do osiągania celów.
  4. Role w praktyce Improvement i coaching Kata.
  5. Narzędzia managera – realna kontrola i wsparcie rozwoju i doskonalenia.
  6. Coaching kata – interaktywne uczenie i rozwój w praktyce realizacji wyzwań.
  7. Pięć pytań w praktyce osiągania kolejnych celów. 
  8. Challange development – identyfikacja/tworzenie wyzwań.
  9. Analiza stanu obecnego.
  10. Daleko i blisko do celu – rzecz o wyznaczaniu target conditions. 
  11. Przeszkody na drodze do stanu docelowego.  
  12. Praktyka  Improvement & Coachingu Kata  – Toyota Kata.

Mówimy tu o koncentracji wyłącznie na tym co trzeba zrobić, oraz o pracy w szybkich cyklach,  dostosowując kolejny krok do  tego czego nauczyliśmy się w poprzednim. Naukowo, trochę szumnie ale ma to uzasadnienie w tym podejściu do doskonalenia.