Capacity Planning

Współczesne przedsiębiorstwa stoją przed wyzwaniem konieczności projektowania sprawnych i elastycznych systemów usługowych / wytwórczych. Aby przetrwać muszą odpowiadać na wymagania klientów, produkować i świadczyć usługi nowoczesne o wysokich parametrach jakościowych i szybko dostosowywać się do zmiennych potrzeb zróżnicowanego asortymentu wyrobów/usług o ściśle określonych parametrach. Trzeba realizować zadania w możliwie krótkim czasie  przy możliwie najniższym koszcie wytwarzania a na dodatek zapewniać stałą poprawę parametrów efektywności i jakości.

 

Planowanie zdolności produkcyjnej

Planowania zapotrzebowania na określone zasoby w określonych procesach, w określonym czasie.

Przedmiotem projektu jest umożliwienie wykorzystania w praktyce zarządzania, danych z systemu monitorowania do przewidywania i  planowania zapotrzebowania na określone zasoby w określonych procesach, w określonym czasie.

Dokładnie planowanie umożliwia gotowość do realizacji zadań, zapewnienie terminowości i jakości,  zrównoważenie obciążenia pracowników oraz ograniczenie nakładów do niezbędnie wymaganego minimum,  uwolnienie nadmiaru zasobów do obszarów czy procesów wymagających wsparcia.  

Zagadnienia szkolenia:

  1. Wymagania rozwojowe przedsiębiorstw
  2. Istota Capacity Planning w procesie projektowania systemu obsługi zadań. 
  3. Planowanie zdolności produkcyjnej ma wpływ na wiele rzeczy.
  4. Planowanie zdolności produkcyjnej w  procesach usługowych.
  5. Wymagana zdolność produkcyjna względem dostępnej.
  6. Ustalanie zdolności produkcyjnej.
  7. Zarządzanie zdolnością produkcyjną – strategie.

Zagadnienie planowania zdolności produkcyjnych i zdolności do niezwłocznego reagowania na wszelkie zmiany wymagań klientów oraz eliminowania zbędnych rezerw produkcyjnych ma szczególne znaczenie. 

Zarządzając zdolnością produkcyjną decydujemy nie tylko o możliwościach ale i kosztach produkcji czy usług. Rozwiązania w tym zakresie będą miały charakter ekonomiczny, organizacyjny i społeczny.